Znanych jest wiele teorii i opinii dotyczących wartości odżywczych kakao – w oczy rzuca się przede wszystkim wysoka zawartość antyoksydantów czy magnezu. Kakao pochodzi z owoców kakaowca, występującego w regionach tropikalnych. Obecnie większość osób kojarzy kakao jako słodki, czekoladowy napój podawany na ciepło lub zimno. Istnieje jednak druga strona tego produktu – postać surowa. Czym jest surowe kakao i czy warto po nie sięgnąć? Sprawdź to!

Czym jest surowe kakao?

Surowe kakao wytwarzane jest w procesie tłoczenia na zimno nieprażonych ziaren kakaowca. Dąży się w nim do utrzymania jak najniższych temperatur podczas mielenia czy prasowania. Intencją takiego działania jest zatrzymanie większej ilości składników naturalnych, które normalnie tracone są podczas obróbki cieplnej. Sprawia to, że kakao w formie surowej zachowuje pełne właściwości odżywcze.

Surowe kakao a kakao rozpuszczalne

Każde z nich wywodzi się z tej samej rośliny – drzewa kakaowca. Główna różnica pojawia się na etapie obróbki i produkcji. Ziarna kakaowca przeznaczone na kakao rozpuszczalne poddawane są działaniu wysokich temperatur, tracąc przy tym część pierwotnych właściwości. Na późniejszych etapach do otrzymanego proszku dodaje się składniki, których zadaniem jest zwiększenie walorów smakowych, m.in. cukier.

Jakie korzyści zdrowotne niesie spożywanie surowego kakao?

Ziarna kakaowca są bogate w szereg niezbędnych minerałów (magnez, siarka, wapń, żelazo, cynk, miedź, potas, mangan), które niosą za sobą prozdrowotne właściwości. Z pewnością wiele osób choć raz słyszało o zaletach wynikających z jedzenia gorzkiej czekolady. Jej skład zawiera m.in. dużą część surowego kakao. To ono nadaje jej specyficzny, gorzki posmak oraz szlachetne właściwości. Obejmują one:

  • poprawę nastroju – kakao podnosi poziom serotoniny w mózgu, działając pozytywnie na samopoczucie. Zwiększa również wydzielanie endorfin.
  • działanie antyoksydacyjne – dzieje się tak dzięki przeciwutleniaczom, które chronią komórki przed przedwczesnym starzeniem. Wysoki poziom antyoksydantów wspomaga układ sercowo-naczyniowy i nerwowy.
  • poprawę działania mózgu – zawarte w kakao flawanole, które gromadzą się w rejonie mózgu odpowiedzialnym za uczenie się i pamięć, poprawiają funkcjonowanie neuronów.
  • poprawę trawienia – za sprawą błonnika, który reguluje funkcję jelit i pozwala zachować zdrowy układ pokarmowy.
  • walkę ze zmęczeniem – zmęczenie może wynikać z wielu czynników, przy czym jednym z nich jest niski poziom magnezu. Surowe kakao jest doskonałym, bogatym źródłem magnezu, które zniesie niedobory!